|
| Хижите в България по :
планини
области
азбучен ред
Туризъм в България
100 национални обекта
|
|
Туризъм в България - хижа Кръстец
|
|
|
Състои се от 2 самостоятелни сгради с общ капацитет от 40 легла в стаи за по 3, 4 и 5 души. В двуетажната сграда на първия етаж е обособена голяма и малка столова с телевизор, оборудвана туристическа кухня на самообслужване и санитарни възли, от които единият е пригоден за баня с топла вода; на втория етаж са спалните помещения, отоплявани с електрически печки и с печки на твърдо гориво.
Хижата разполага с паркинг за около 8 автомобила, допълнителни външни тоалетни, резервно водоснабдяване, тревна и асвалтова площадка, закрит и открит кът за отдих с барбекю и огнище, площадка за палатъчен лагер.
Хижа "Кръстец" работи целогодишно в предпразнични и празнични дни и по всяко време по предварителна заявка.
|
|
|
Хижа Кръстец
|
Местонахождение:
|
Тревненски дял на централна Стара планина- с. Кръстец
Хижа "Кръстец" се намира на около 100 метра западно от едноименната железопътна гара, в красива борова гора. Отстои на 12 км. от гр. Плачковци и на 18 км по асфалтов път от гр. Трявна.
|
|
Надморска височина:
|
912 метра
|
|
Изходен пункт за обекта:
|
гр. Трявна - 18км.
гр. Мъглиж - 24 км.
с. Дъбово - 26 км
ж.п. гара Кръстец - 200 м
на ж.п линия Г. Оряховица - Дъбово за автомобили
гр. Трявна - гр. Плачковци -12 км
|
|
Стопанин:
|
ТД "Академик- ВТУ"- гр. В. Търново, 5000, пк 548, тел.:062/650454 и моб. 088/9 710 188
|
|
За контакти:
|
062 / 3-29-67, 0889 / 710 188, e-mail: ev_koev@abv.bg, www.akademik.volni.net
|
Маршрути и съседни туристически обекти:
|
горски дом България - 1,30 часа
хижа Бузлуджа - 5,00 часа
ПЗ Виканата скала- 1,30 часа
хижа Грамадлива - 4,5 часа
туристически заслон " Царски кладенец -30 мин
параклис " Св.Ив.Рилски - Чудотворец "- местност Кръстец, връх Глям Кръстец, Тревненски дял на централна Стара планина- 45 мин
екопътека с панорамна площадка " Гледката"- 45 мин
гр. Плачковци - 2,30 часа
гр. Трявна - 5 часа
средновековна крепост " Царска могила" - 3,30 часа
екопътека и заслон "Бъзовец"
Хижата е чудесен изходен пункт за краткотрайни и по-дълги излети и походи в Тревненска планина - историческите местности "Конарското", средновековната крепост "Царска могила", пещерите "Килиите" и др.
|
|
|
|
|
|